دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ / Monday 17th June 2024

 

 

زیگونروایزن (آوای کولی)
Zigeunerweisen 


 
...
اگر ویدئو قابل استفاده نیست از فایل صوتی زیر بشنوید.
 

این بحث در مورد زیگونروایزن(آوای کولی) Zigeunerweisen /Gypsy Airs یکی از فاخرترین آثار «پابلو دو ساراساته» Pablo de Sarasate نوازنده مشهور ویولن و آهنگساز عصر رمانتیک است. زیگونروایزن(زیگوینر وایسن) بر پایه آوازها و ملودی‌ کولی‌ها و غربال‌بندان غربتی بنا شده و گویی درد و رنج آنان را آهنگین کرده‌است. اهل موسیقی گفته‌اند پوسته‌شکنی و عدم پایبندی ساراساته به چهارچوب‌های کلیشه‌ایِ شاخص در آثار تصنیفی ویولون، زیگونروایزن(آوای کولی)، را به اثری جاودان تبدیل کرده‌است.
... 
زیگونروایزن به ملودی‌های فلامنکو و بومی اسپانیا که زادگاه ساراساته است شباهت چندانی ندارد و با نواهای کولی‌های مجارستان بیشتر می‌خواند. چه بسا وی ار «فرانتس لیست» Franz Liszt آهنگساز شهیر دوره رمانتیک که سال ۱۸۷۰ در بوداپست وی را ملاقات کرده، تأثیر گرفته باشد. زیگونروایزن را ساراساته هشت سال بعد از ملاقات با فرانتس لیست، در سال ۱۸۷۸ ساخت. 
البته وی آثار زیبای دیگری هم مانند فانتزی کارمن، فانتزی رومئو ژولیت، زاپاتیدو، کاپریس باسک و هابانرا Vito y habanera از مجموعه رقص‌های اسپانیایی آفریده که هر 
کدام جاذبه‌های خاص خودش را دارد، امّا زیگونروایزن چیز دیگری است.
گویی از اعماق وجود آهنگساز سروده شده و با لطافت و ظرافتی معصومانه عجین گشته‌است. زیگونروایزن را هنرمندان نامدار(با ویلن، پیانو، ترومپت، ساز دهنی و...) نواخته‌اند و چند ترانه نیز روی آن ساخته شده‌است. 
...
سال ۱۹۲۸ ریچارد تائوبر Richard Tauber یکی از بزرگترین خوانندگان قرن بیستم که بوسیدن دست زنان را ارج و احترام نهاد و حدود یک قرن پیش از آن ترانه I Kiss Your Hand, Madame ساخت، زیگونروایزن را با آواز دلنشین و حزین خود خواند. ایگور گورین Igor Gorin معلم موسیقی اطریشی نیز سال ۱۹۴۲ آن را اجرا نمود. گویا استاد مرتضی حنانه یک سولوی ویولن نوشته‌اند که بسیار مشابه و البته ساده شده قطعه «زیگونر وایزن» اثر «پابلو ساراسارته» است.
...
چند نمونه دیگر از اجرای زیگونروایزن
سارا چنگ Sarah Chang نوازنده نامی اهل کره 
...
Rafael Mendez رافائل مندز (استاد برجسته نوازندگی ترومپت اهل مکزیک)
...
یهودی منوهین Yehudi Menuhin
...
اوچیدا هاکما (هاکِن) 内田 百間 بر اساس رمانی از سیجون سوزوکی 鈴木 清順  فیلم سینمایی زیگونروایزن ツィゴイネルワイゼン  را در سال ۱۹۸۰ ساخته است.

همچنین نام یکی از آلبوم‌های «فرانتس اشمل» Franz Chmel  فلوت نواز اطریشی Zigeunerweisen است که سال ۱۹۸۹ ارائه داده‌است.
...
دوست موسیقی‌شناسی در مورد زیگوینروایزن، نکته‌ای اشاره کرد‌ه‌اند که گرچه من به دلیل ناآشنایی با این هنر، متوجه نمی‌شوم اما اضافه می‌کنم.

«اجرای جمله آغازین زیگونروایزن که مرکب از تعداد ۲۲ نت سه لا چنگ (از سل آزاد تا می بمل) می‌باشد، و انگشت گذاری یعنی ادیت دست چپ (Fingering یا Edit) در جمله آغازین زیگوینروایزن برای ویولن و ارکستر، کار هر کسی نیست. به تحلیل ذهنی دقیقی نیازمند است که منجر به ادیت صحیح آن گردد.»
...
حدود ۹۰ سال پیش، ریچارد تائوبر Richard Tauber، ترانه حزین و دلنشینی با الهام از آهنگ زیگونروایزن Zigeunerweisen در فیلم Das lockende Ziel خوانده است: 
اینگونه آواها را که مثل مناجات عارفان حزین و رازآلود است باید با گوش جان شنید. 
 ...
زیگونروایزن با آهنگسازی سارازات و نوازندگی یاشا هایفتز:
منبع: مجله موسیقی گفتگوی هارمونیک Harmony Talk
...
آهنگ متن ویدیو از ویولونیست شهیر اسرائیلی ایتسحاق پـِرلمان Itzhak Perlman است. 
...
سایت همنشین بهار 

 

 

 

 

برای ارسال این مطلب به فیس‌بوک، آیکون زیر را کلیک کنید:
facebook