دست‌نوشته‌ها نمی‌سوزند
Manuscripts Don't Burn  

موضوع این مطلب،‌ نقد و بررسی فیلم که من به آن هیچ آشنایی ندارم نیست

خدا كند انگورها برسند
برای لحظه‌ای
تفنگ ها یادشان برود دریدن را
كاردها یادشان برود
بریدن را
و قلمها آتش را
آتش‌بس بنویسند
 
در آغاز گفتگو پیرامون پیش‌زمینه‌های جزوه سبز – قسمت چهاردهم (دوگانگی خردکننده و فرساینده بهرام آرام)، به فیلم «دست‌نوشته‌ها نمی‌سوزند»، اشاره نمودم که داستان آن حول و حوش نیروهای امنیتی و شقاوت آنها بود و از حقوق انسانی از دست رفته‌ای حرف می‌زد که بدون آن توان رشد و پویایی از یک جامعه سلب می‌شود.
...
محمد رسول‌اُف در فیلم «دست نوشته‌ها نمی‌سوزند»، که آن را پس از تجربه زندان ساخته‌است، نشان داد که یک هنرمند و نویسنده دردمند اگر مدتی هم از روی اضطرار و ارعاب ساکت شود عاقبت راهی برای بیان تجربه‌های زندگی و دیدگاه‌هایش پیدا می‌کند.
...
من با دیدن فیلم «دست‌نوشته‌ها نمی‌سوزند» که بازنمایی شجاعانه‌ای از سرکوب و حذف بی‌رحمانه‌ی منتقدان و روشنفکران ایرانی است، غرق اندوه شدم. فیلم حکایت درد و رنج نسل ماست و سرگذشت و سرانجام نویسندگانی که قربانی ستم شدند. بیدادی که به نام دین توجیه شد.

در فیلم دست‌نوشته‌ها نمی‌سوزند به داستان قتل‌های زنجیره‌ای و اتوبوس حامل نویسندگان که قرار بود همه را به قعر دره ببرد و...اشاره شده‌‌ و در آن کمتر به استعاره و تمثیل از نوعی که مثلاً بهمن فرمان آرا یا فرخ غفاری در سینما به کار می‌بردند، برمی‌خوریم. بسیاری از ناگفتنی‌ها صریح و بی‌پرده به تصویر کشیده شده‌است.
...
فیلم مزبور درواقع نمونه سینمایی «محاکمه» کافکا است و نام خود را از کتاب «مرشد و مارگریتا» نوشته‌ی میخاییل بولگاکف الهام گرفته‌است.
در جامعه‌ای که بر اساس ارزش‌های رایج و باورشده آن، قدرت تزویر، مفهومی معادل هوش اجتماعی پیدا کرده‌است، به تصویرکشیدن رنج و شکنج نویسندگانی که با شقاوت تمام جان‌شان را گرفته‌اند، کار کوچکی نیست.
...
محاکمه (Le procès) یکی از بهترین آثار کافکا و آینه‌ای است از وضعیت انسان در جهان مدرن...
داستان یک انسان رنجدیده است که یک روز صبح از خواب بیدار می‌شود و دو مأمور را در اتاقش می‌بیند که قصد بازداشت او را دارند. آن دو سرانجام وی را پس از بازجویی و دادگاه فرمایشی به سوی مرگ می‌کشانند.
 

اگر برایتان میسر است فیلم دست نوشته‌ها نمی سوزند، را با تأمل ببینید.

...
سایت همنشین بهار  

برای ارسال این مطلب به فیس‌بوک، آیکون زیر را کلیک کنید:
facebook